Propolis dla zwierząt – czym jest i dlaczego warto włączyć go do diety swojego pupila

Propolis dla zwierząt ma wiele cennych właściwości, które pomagają naszemu zwierzakowi zachować zdrowie.  Poznaj jego wszystkie zalety i dowiedz się, dlaczego warto włączyć go do diety swojego pupila.

Co to jest propolis i skąd się bierze?

Aby się chronić, rośliny produkują między innymi żywice, które działają przeciwko grzybom, wirusom i bakteriom.

Żywice te są przez pszczoły mieszane z ich własnymi substancjami, aby następnie zostać przetworzone w ulu na surowy propolis.

Oprócz działania na mikro-szkodniki, propolis pomaga również pszczołom z większymi intruzami, takimi jak myszy, które są najpierw zabijane przez pszczoły, a następnie mumifikowane przy pomocy propolisu.

To pokazuje jak silne jest działanie dezynfekujące i antybakteryjne propolisu. Propolis jest nie tylko bardzo silny w działaniu, ale także wyjątkowo skuteczny pod względem ochrony przed zarazkami

Właściwości propolisu

Szczególnie zaleca się przyjmowanie propolisu np. po oczyszczeniu jelit lub jako uzupełnienie kuracji antybiotykowej.

Propolis wykazuje również działanie przeciwko inwazji robaków i wzmacnia układ odpornościowy. Poza tym jest także stosowany przy:

  • gojeniu drobnych zmian skórnych,
  • pielęgnacji jamy ustnej, dziąseł i błony śluzowej,
  • wspieraniu leczenia ukąszeń kleszczy i stosowaniu na ranę pozostałą po wyjściu kleszcza,
  • wspomaganiu gojenia ran na skórze,
  • pielęgnacji rany po założeniu i zdjęciu szwów.

Surowy propolis czy ekstrakt z propolisu?

W swoim pierwotnym stanie, tak zwany surowy propolis lub czysty propolis może nadal zawierać do 60% ciał obcych, takich jak skrzydełka pszczół, części roślin, piasek itp. Jest zwykle zbrylony i tworzy twarde kawałki. W celu przygotowania go do dalszego wykorzystania, surowy propolis jest rozdrabniany i czyszczony. W ten sposób powstaje ekstrakt z propolisu, który jest podstawą naszych produktów propolisowych Lunderland.

 

Do bezpośredniego spożycia ekstrakt jest ponownie rozdrabniany, proszkowany i mieszany z nośnikiem ze względu na stabilność. Proces ten zapewnia stabilność i jednocześnie zwiększa skuteczność działania produktu. Dzięki sproszkowaniu znacznie zwiększa się powierzchnia, a z kolei dzięki oczyszczaniu następuje większe stężenie składników aktywnych. Produkt końcowy jest wtedy nazywany ekstraktem z propolisu w proszku.

 

Nasz organiczny propolis w proszku Lunderland to mieszanka organicznego ekstraktu z propolisu, organicznego proszku z chleba świętojańskiego (karob wykonany z mączki chleba świętojańskiego w celu utrzymania stabilności produktu) i SiO² (dwutlenek krzemu – jakość spożywcza). SiO², czyli dwutlenek krzemu dodaje się, aby proszek był suchy i zapobiegał ponownemu zbrylaniu się. 

 

Oba nasze płynne warianty propolisu Lunderland propolis roztwór 10%  i propolis tinktura 40% bazują również na ekstrakcie z propolisu, który został rozpuszczony w alkoholu lub w wodzie.

 

Proszek, roztwór czy nalewka?

Jakie są różnice między różnymi produktami i który produkt jest odpowiedni do danego zastosowania? Różnice dotyczą głównie stężenia propolisu oraz kompatybilności nośników. A także tego, jak i do czego zostanie zastosowany propolis.

Lunderland BIO propolis ekstrakt 70%  jest najbardziej skoncentrowanym produktem, bo zawiera aż 70% ekstraktu z propolisu. Jest łatwy do podania zwierzęciu, ponieważ można nim po prostu posypać karmę. Propolis w proszku (70%) polecamy szczególnie do użytku wewnętrznego, w momencie gdy nalewka alkoholowa (40%) nie wchodzi w grę, a roztwór wodny (10%) ma za małe stężenie.

Podstawą niezwykle silnie skoncentrowanej 40% nalewki Lunderland propolis tinktura (zwykłe są stężenia 20-30%) jest 96% alkohol. Nalewka jest odpowiednia do użytku zewnętrznego, ale może być również spożywana. Nałożony na skórę rozpuszczony propolis bardzo dobrze przylega. Baza alkoholowa może być trochę niekomfortowa przy dotykaniu otwartej skóry. Należy jednak zauważyć, że alkohol ma również działanie odkażające. Naszym zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie, aby podawać go zwierzęciu wewnętrznie, gdyż bezwzględna ilość spożywanego alkoholu jest bardzo mała i zazwyczaj ma miejsce tylko w krótkim okresie czasu (np. 12 tygodni). Zawsze należy zaczekać, aby jak najwięcej alkoholu odparowało, zarówno przy podaniu na skórę, jak i podaniu na karmę.

Dla bardzo wrażliwych zwierząt lub właścicieli, którzy nie chcą podawać swoim pupilom tinktury opartej na alkoholu, mamy  w  ofercie wodny roztwór propolisu: Lunderland propolis roztwór 10%. Ten produkt dobrze aplikuje się za pomocą atomizera, którego dyszę należy czyścić wilgotną ściereczką po każdym użyciu. Pozwala to uniknąć zatkania atomizera i swobodnej aplikacji przy pomocy spreju przy kolejnych użyciach. Pod względem przeznaczenia wodny roztwór jest porównywalny z nalewką alkoholową, ale jest nieco mniej skoncentrowany.

Warto zwrócić uwagę na różne formy propolisu Lunderland. Wszystkie produkty mają swoje unikalne właściwości i korzyści. Odpowiedni wybór może pomóc w skuteczniejszym wykorzystaniu cudownych właściwości propolisu w celu wspierania zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Scroll to top