Olejki eteryczne i oczyszczanie powietrza

Olejki eteryczne oprócz wielu właściwości prozdrowotnych posiadają także działanie dezynfekujące powietrze. Działają zabójczo na bakterie i wirusy, co szczególnie przydatne jest w miejscach dużych skupisk ludzkich lub ich częstej rotacji oraz w naszych domach i miejscach pracy w okresie, gdy trapią nas różne przeziębienia, choroby i niedyspozycje zdrowotne.

W czasie obniżonej odporności organizmu, zwłaszcza podczas zimnych pór, jesteśmy szczególnie narażeni na kontakt z zarazkami. Możemy wówczas sięgnąć po olejki eteryczne i rozpylać je na różne sposoby w powietrzu, aby zniwelować krążące w powietrzu bakterie, wirusy i patogeny, które mogą stać się przyczyną chorób. Łatwo jest to zrobić domowym sposobem, posiadając chociażby jeden olejek eteryczny, który ma działanie antywirusowe i bakteriobójcze.

Jak wybrać dobry olejek eteryczny?

Możemy też tworzyć mieszanki i kompozycje z olejków, musimy jednak mieć pewność, że są to produkty wysokiej jakości, o działaniu terapeutycznym, a nie zapachowe produkty syntetyczne. Takie wykonane chemicznie niby-olejki, jedynie odzwierciedlające naturalne zapachy i nie mają żadnych dobroczynnych właściwości, a wdychane lub nanoszone na skórę mogą być szkodliwe. Często sprzedawane pod nazwą olejków zapachowych, kompozycji zapachowych do złudzenia przypominają naturalne olejki. Zwracajmy uwagę na skład, gdzie powinny być wymienione składniki olejku, w dobrych produktach 100% składu stanowi wyłącznie czysty olejek. Na niektórych produktach skład opisany jest jako INCI, znaczy to dokładnie to samo.

Jak oczyścić powietrze w domu przy pomocy olejku eterycznego?

Jeśli dysponujemy jakościowym, naturalnym olejkiem eterycznym, my oczywiście polecamy naturalne olejki eteryczne Ekome, możemy przystąpić do działania. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku olejek lawendowy, który ma szerokie zastosowanie, m.in. wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe. Może działać w tym wypadku samodzielnie lub stanowić bazę do stworzenia własnej mieszanki do oczyszczania i dezynfekcji powietrza.

Potrzebujemy kominka do aromaterapii, zwanego czasem parownikiem, choć o wiele lepszy będzie dyfuzor ultradźwiękowy na zimno, za pomocą którego wraz z parą wodną rozprowadzimy nasz olejek eteryczny lub mieszankę olejków w powietrzu. Jeśli nie mamy żadnego urządzenia do dyfuzji, możemy sięgnąć nawet po ręcznik namoczony w wodzie z olejkiem eterycznym i powiesić go na ciepłym kaloryferze.

Spray oczyszczający powietrze

Innym sposobem będzie przygotowanie sprayu oczyszczającego powietrze. Potrzebujemy do tego wysokoprocentowego alkoholu (90%) oraz naturalnego olejku eterycznego. Również i w tym przypadku można sięgnąć po organiczny olejek lawendowy Ekome.

Przygotujmy taki spray w proporcjach 45 ml alkoholu i 5 ml olejku eterycznego o działaniu antyseptycznym. Po dokładnym wymieszaniu składników nasz spray oczyszczający powietrze jest gotowy. Na początku może mieć mleczny wygląd, ale zwykle po kilku dniach staje się klarowny. Nie przeszkadza to w niczym, można go używać od razu po przygotowaniu, pod warunkiem dokładnego połączenia alkoholu z olejkiem eterycznym. Spray jest bardzo wygodny w użyciu, oczyszcza, dezynfekuje powietrze i roztacza piękny zapach. Jest doskonałą, zdrową alternatywą dla sztucznych zapachów używanych w pomieszczeniach czy samochodów. Możemy mieć go zawsze przy sobie i używać tam, gdzie tego potrzebujemy, kilkukrotnie w ciągu dnia.

Postępując w duchu upcyklingu, do stworzenia sprayu oczyszczającego powietrze można użyć pustej butelki ze sprayem po hydrolacie Ekome (lawendowym lub z róży damasceńskiej). Przygotowaliśmy dla Was gotową etykietę do naklejenia na butelkę, którą możecie pobrać, wydrukować i samodzielnie nakleić na swojej butelce.

Etykieta dla pojemności 50 ml do pobrania TUTAJ

Etykieta dla pojemności 100 ml do pobrania TUTAJ

Cieszcie się własnoręcznie przygotowanym, zdrowym, a przede wszystkim skutecznym sprayem i bądźcie zdrowi!

O Autorce:
Katarzyna Tomasik
aromaterapeutka

Jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Ukończyła liczne kursy z zakresu aromaterapii klinicznej, w tym te prowadzone przez renomowanych ekspertów takich jak Anna Bobek. Brała udział w kursach, szkoleniach i konferencjach, w tym organizowanych przez Instytut Roberta Tisseranda oraz Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
Jej pasją jest nieustanne pogłębianie wiedzy w dziedzinie aromaterapii, co przejawia się w zamiłowaniu do lektur, badań i artykułów dotyczących zastosowania aromaterapii zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Dzięki temu opracowuje własne, skuteczne receptury. Prowadzi terapie indywidualne, dostosowując mieszanki aromaterapeutyczne do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Scroll to top