Suplementy dla zwierząt – kiedy i jak podawać?

Od dawna wiemy, że obecnie prawidłowo dobrana suplementacja dla ludzi to konieczność. Dla zdrowych, chorych lub profilaktycznie. To samo dotyczy zwierząt. Suplementy dla zwierząt obejmują obszary związane ze zdrowiem (np. suplementacja narządu ruchu), z urodą (skóra, sierść) oraz wyglądem (suplementy wspomagające odchudzanie). Lekarze weterynarii i dietetycy zalecają stosowanie dodatkowych suplementów w celu utrzymania lub poprawy zdrowia i komfortu życia zwierzaka. Temat suplementacji jest bardzo obszerny, dlatego dziś skupimy się tylko na kilku zagadnieniach.

Kiedy suplementy dla zwierząt są zalecane?

Suplementy mogą być stosowane zarówno wspomagająco w przypadku niedoborów, jak i profilaktycznie. To drugie zastosowanie jest szczególnie skierowane:

  • dla szczeniąt i kociąt,
  • dla suk i kotek karmiących, w okresie okołoporodowym związanym z laktacją i karmieniem,
  • podczas rekonwalescencji,
  • dla zwierząt starszych, kiedy organizm jest osłabiony,
  • w celu poprawy ogólnego stanu skóry, sierści (włosa) i pazurów,
  • aby wspomóc rozwój a następnie utrzymanie w dobrej formie kości i stawów.

Natomiast wspomagające (lecznicze) zastosowanie mają suplementy dla zwierząt wspierające leczenie chorób:

  • układu pokarmowego (od jamy ustnej, uzębienia zaczynając na prawidłowym trawieniu kończąc),
  • dermatologicznych (problemy skórne)
  • układu moczowo-płciowego (nerki, pęcherz, ciąża urojona, poprawa ilości i jakości nasienia),
  • stawów.

Jako uzupełnienie i zbilansowanie diety naszych zwierząt:

  • gotowanej i przyrządzanej we własnym zakresie,
  • uzupełnienie gotowej karmy,
  • BARF, RAW itp.

Jak podać suplementy dla zwierząt?

Producenci reagują na potrzeby rynku i oferują szeroką gamę suplementów pod różnymi postaciami. Czasami się tak zdarza, że zwierzak odmawia przyjęcia suplementu lub pobiera go niechętnie, albo nie do końca. Jak go wtedy zachęcić? Jak zawsze nasza kreatywność, zabawa, a czasem  intrygujące produkty czynią cuda.

Interaktywne zabawki

Z pomocą mogą przyjść rozwojowe, interaktywne zabawki, dzięki którym zwierzak szuka smakołyku, np. ulepionego w kuleczkę mięsną z suplementu i zawartości naszych wysokomięsnych puszek Lunderland lub Boos. Żeby się do niej dostać musi pokombinować, przesunąć element, coś ułożyć. Radość z węszenia, oczekiwania i co tu ukrywać … łakomstwa naszych podopiecznych pozwala im przyjąć suplementy wręcz niezauważalnie dla nich, podczas zabawy. Świetnie sprawdzają się zabawki typu KONG, piłki do napełniania smakołykami czy tacki/maty do wylizywania.

Oleje

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy podać suche, sproszkowane suplementy z codzienną karmą. Gdy mamy obawy, czy miska zostanie wylizana do czysta idealnym rozwiązaniem jest podawanie suchych suplementów w towarzystwie wybranego rybnego oleju, np. Lunderland oleju Omega3, tranu z dorsza czy z dzikiego łososia. Są także miłośnicy olejów roślinnych, idealnie się sprawdzi Lunderland olej kokosowy, konopny czy z wiesiołka.

 

Smakołyki

Bardziej wyrafinowani smakosze zmusza nas zapewne do podjęcia działań dodatkowych. Wprowadzamy wówczas jako urozmaicenie niewielką ilość mięsa w puszce, z którym pieczołowicie mieszamy zawartość miski. Żwacz wołowy lub jagnięcy Lunderland jest tutaj niemal gwarancją sukcesu. Jeśli mamy do czynienia z bardziej wymagającym układem trawiennym lub alergiami, sięgnijmy po mięso 100% Lunderland, monobiałkowe bez dodatków, np. z dziczyzny, ryby, koniny czy indyka – zależnie od preferencji smakowych lub zaleceń dietetycznych naszego pupila.

Smakowitość jedzenia, a co za tym idzie także podanym w nim suplementów znacznie poprawia dodatek suszonego osocza wołowego, wystarczy niewielka jego ilość, by miski były wylizane, polecamy spróbować. Innym sposobem jest podanie niewielkiej ilości hemoglobiny lub suszonej krwi wołowej, ale rozpuszczonej w wodzie lub też wymieszanej w oleju. Z taką przyprawą różne dodatkowe suplementy sypkie smakują lepiej.

A co, jeśli… niechęć powoduje sam olej? Jak go wówczas podać, aby przechytrzyć niejadka? Oprócz wyżej wymienionych sposobów, na pewno w ofercie Lunderland znajdziecie smakołyki, które upodobał sobie Wasz pupil. A wówczas te suszone, a najlepiej sprasowane w kostki jak nuggetsy lub mini nuggetsy z dorsza, czarniaka czy żwacza wołowego, możecie nasączyć wybranym olejem.

Wśród naszych klientów mamy takich smakoszy, którzy wylizują suplementy, nawet te suche wprost z talerzyków. A Wy, czy macie jakieś sprawdzone sposoby kreatywnego podawania suplementów lub wyprowadzania niejadków w pole, nie tylko przy okazji spacerów?

Dodaj komentarz

Scroll to top