Olejki eteryczne na upały

Jak pomóc sobie w trakcie upałów przy pomocy olejków eterycznych?

W końcu mamy oczekiwane upały! Ale gdy trwają już kilka dni, zaczynają nam mocno doskwierać i męczyć. W taką pogodę wszyscy szukają sposobów na ochłodzenie. Oprócz tych oczywistych, jak lekka dieta, picie dużej ilości wody, chłodne prysznice i szukanie cienia, mogą pomóc też… olejki eteryczne! Które? W jaki sposób? Podpowiadamy…

mięta

Olejek eteryczny z mięty pieprzowej

Należy on do tych olejków, które podczas wdychania czy dyfuzji zapewniają natychmiastową ulgę i pomagają w ochłodzeniu organizmu.

Jak stosować miętowy olejek eteryczny w trakcie upałów? Możesz rozcieńczyć go w oleju bazowym lub żelu aloesowym i nałożyć niewielką ilość na skronie lub kark, aby uzyskać uczucie chłodu. Jeśli chcesz, możesz zastosować go niemal na całe ciało, omijając okolice błon śluzowych i oczu.

Doskonałym pomysłem jest chłodna kąpiel stóp przy użyciu olejku miętowego zmieszanego z solą do kąpieli. A jeśli nie masz takiej, możesz zmieszać też ze zwykłą solą, jaką akurat masz pod ręką. Wystarczy dodać 10 kropli na miskę wody i zanurzyć stopy odczuwając przyjemny chłód i ulgę. Przy okazji taka kąpiel usunie zmęczenie, jest też kojąca na spuchnięte i obolałe stopy.

Poznaj nasz organiczny olejek eteryczny z mięty pieprzowej TUTAJ.

Olejek  lawendowy

Olejek lawendowy to prawdziwy „must have”, który zawsze trzeba mieć pod ręką w domowej apteczce. Przydaje się nie tylko podczas upałów. Będzie również doskonałym olejkiem na ukojenie psychiczne, jak i schłodzenie skóry latem. Jeżeli zbyt dużo czasu spędziliście na słońcu, olejek lawendowy jest dobrym wyborem. Dodany do żelu aloesowego lub oleju bazowego szybko pomoże schłodzić oparzenia słoneczne. Można rozpylać go w powietrzu  przy użyciu dyfuzora. Wmasowany w kark lub skronie przyniesie szybkie ukojenie, złagodzi dyskomfort i napięcie. W przypadkach silnego podrażnienia  lub oparzenia słonecznego można go wcierać delikatnie nawet bez rozcieńczenia, by uzyskać szybką pomoc i ulgę. Jesteśmy jednak zwolennikami rozcieńczania w dobrych olejach bazowych, dzięki temu można gospodarować olejkami eterycznymi w bardziej ekonomiczny sposób. Wystarczą wówczas na długo, a zadziałają równie skutecznie w rozcieńczeniu, będą też bezpieczne dla osób o bardziej wrażliwej skórze.

Olejek z lawendy wąskolistnej (lavandula angustifolia) będzie również dobrym wyborem do chłodnych kąpieli w upalne dni. Może być zmieszany z innymi olejkami o właściwościach chłodzących.

Poznaj nasz organiczny olejek lawendowy TUTAJ. 

lawenda
szałwia

Olejek z szałwii muszkatołowej

To kolejny olejek, który łagodzi bóle głowy i napięcie, jednocześnie należący do grupy olejków chłodzących. Pomaga ochłodzić emocje. Jest również kolejnym olejkiem, który przyniesie ulgę podczas chłodnych kąpieli ciała lub stóp. Olejek z szałwii muszkatołowej to też przyjaciel kobiet. Bardzo pomocny podczas burzy hormonalnej, ale także przegrzewania się i pocenia podczas snu. W połączeniu z olejkiem lawendowym można wykorzystać go do kąpieli lub do masażu przed snem, który przyniesie natychmiastową ulgę. Nie należy tego olejku stosować w połączeniu z alkoholem, tak więc jeżeli spożywamy nawet lekkie, letnie drinki na bazie owoców i lodu, olejek z szałwii muszkatołowej odstawmy tym razem na półkę. Nie należy używać go także podczas ciąży!

TUTAJ znajdziesz nasz olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej.

olejki eteryczne

Wszystkie te trzy olejki eteryczne możesz wykorzystać razem, aby przygotować własną mieszankę i przygotować chłodzącą kąpiel dla ciała lub stóp. Do ok. 200g soli do kąpieli dodaj 10 kropli olejku lawendowego, 5 kropli olejku miętowego i 5 kropli olejku szałwiowego. Energicznie wymieszaj i dodaj połowę cudownie ochładzającej mieszanki do letniej kąpieli. Jeżeli pragniesz tylko chłodzącej kąpieli stóp, dodaj 2-3 łyżki takiej mieszanki do miski z chłodną wodą. Przyniesie to wówczas upragnione orzeźwienie, ochłodzi ciało i ukoi umysł. A oto nam właśnie chodzi.

Jeśli chcesz, aby kąpiel była jednocześnie bardziej nawilżająca i pielęgnująca, do soli dodaj wybranego oleju bazowego (np. olej jojoba lub olej z nasion malin). 

A jeśli chcesz poznać inne nasze olejki eteryczne, zapraszamy do naszego SKLEPU. 

O Autorce:
Katarzyna Tomasik
aromaterapeutka

Jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Ukończyła liczne kursy z zakresu aromaterapii klinicznej, w tym te prowadzone przez renomowanych ekspertów takich jak Anna Bobek. Brała udział w kursach, szkoleniach i konferencjach, w tym organizowanych przez Instytut Roberta Tisseranda oraz Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
Jej pasją jest nieustanne pogłębianie wiedzy w dziedzinie aromaterapii, co przejawia się w zamiłowaniu do lektur, badań i artykułów dotyczących zastosowania aromaterapii zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Dzięki temu opracowuje własne, skuteczne receptury. Prowadzi terapie indywidualne, dostosowując mieszanki aromaterapeutyczne do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Scroll to top