Kamperem z psem po Polsce i Europie – praktyczny poradnik

Wiele osób podczas podróży nie chce rozstawać się ze swoim psem. Wyjazdy kamperem, caravanning, kamperowanie (spotkać możemy się z różnymi nazwami) stają się bardzo popularne. Coraz częściej decydujemy się na tę formę wypoczynku i nie ograniczamy tylko do wakacji. Możliwość pracy zdalnej zachęca do podróżowania nie tylko podczas urlopu. Czasem uda się połączyć pracę z urlopem i wybrać w podróż kamperem po Polsce czy Europie. Taki sposób podróżowania zyskał miano workation i powstał z połączenia dwóch angielskich słów work (praca) i vacation (wakacje).

Kamperowanie z psem

Na bazie własnych doświadczeń i obserwacji tego, co spotykamy podczas naszych podróży, dzielimy się z Wami spostrzeżeniami i zdobytą w praktyce wiedzą. Za nami są wyjazdy z rottweilerem lub yorkiem, oboma na raz, a także z jednym z naszych kotów. I na podstawie tej praktyki mamy nadzieję, że Wasze wyjazdy będą łatwiejsze, bezpieczniejsze i bardziej zorganizowane. 
Jeśli planujesz wyjazd z psem, przeczytaj nasze wskazówki, aby podróż była dla Was przyjemnością. 

Uwaga, może być długo! Żeby nie było, że nie ostrzegaliśmy!

Czy Twój pies jest gotowy na wyjazd?

Zanim zdecydujesz się zabrać swojego psa w podróż, koniecznie weź pod uwagę najpierw poniższe kwestie:

  1. Choroba lokomocyjna – niektóre zwierzęta, podobnie jak ludzie, cierpią na chorobę lokomocyjną. Czy to dotyczy Twojego psa? Przed dłuższą podróżą warto zorganizować krótką przejażdżkę i obserwować reakcje pupila. Jeśli tylko masz podejrzenia, że mogą się pojawić takie trudności, porzuć pomysł i zabezpiecz psa w inny sposób na czas Twojego wyjazdu. A może wystarczy tylko środek na taką okoliczność w apteczce i już możecie ruszać?
  2. Lęk i stres – czy Twój pies należy do tych, które źle znoszą zmiany środowiska lub wykazują lęk separacyjny? To podpowiedź, że taki pies również może źle reagować na podróże. W takim przypadku lepiej zostawić go pod opieką zaufanej osoby.
  3. Spacer na smyczy – jeśli Twój pies nie jest przyzwyczajony do chodzenia na smyczy, lince, może to stanowić problem podczas pobytu w nowym miejscu, na kempingach i w wielu innych miejscach podczas urlopu. Nie możesz go puszczać luzem pod żadnym pozorem w nowych, nieznanych mu miejscach.
  4. Interakcje z innymi zwierzętami i ludźmi – jeśli Twój pies jest agresywny wobec innych zwierząt lub ludzi, podróż i pobyt na kempingu może być stresujący i narazić Was i innych na kłopoty.
  5. Posłuszeństwo – ważne jest, aby Twój pies reagował na komendy głosowe, zwłaszcza w nowym, nieznanym otoczeniu.

Zapoznanie psa z kamperem i wyjazdami

Jeśli dysponujesz kamperem wcześniej, koniecznie pozwól psu się z nim zapoznać w sposób pozytywny.

Ulubione zabawki i smakołyki będą bardzo pomocne w eksploracji kampera po raz pierwszy. W przypadku, gdy kamper będzie udostępniony jedynie na wyjazd, zadbaj o to, by podróże autem nie były dla psa nowością i aby polubił je i poznał z wyprzedzeniem. Jeśli w kamperze pies będzie podróżował w transporterze lub przypięty pasem, warto, by zaznajomił się z tymi akcesoriami wcześniej, by nie stresował go ten rodzaj zabezpieczenia podczas wyjazdów.

Przygotowanie dla psa ekwipunku na wyjazd

  1. Dokumenty i szczepienia – miej je zawsze pod ręką. Do tego zabierz ze sobą kserokopie i trzymaj zdjęcia tych dokumentów w telefonie.
  2. Smycze, linka min. 5 m, szelki i obroże – zaopatrz się w kilka smyczy, jedną lub dwie linki i miej zapasowe szelki i obroże. Warto, aby był to sprzęt, który już pies zna, a o którym Ty wiesz, że Was nie zawiedzie. A w razie zgubienia lub uszkodzenia masz inny sprzęt na zapas.
  3. Identyfikacja – upewnij się, że na każdej obroży i szelkach Twojego psa jest widoczna adresówka z jego imieniem i Twoim numerem telefonu. Zabierz choć jedną zapasową adresówkę, w razie zgubienia. Podróżując po Europie pamiętaj, aby telefon był zapisany w formacie +48 – inaczej nikt się do Ciebie nie dodzwoni. Sprawdź, czy napis nie rozmaże się podczas zalania wodą i będzie nadal dobrze czytelny, nawet po kontakcie z piaskiem czy błotem.
  4. Czip – sprawdź czy dane w bazie czipów są dostępne w całej Europie oraz czy jest tam na pewno Twój aktualny kontakt telefoniczny.
  5. Transport – zastanów się, jak bezpiecznie przewieźć swojego psa w kamperze. Dla mniejszych zwierząt można mieć transporter, dla większych – specjalne pasy bezpieczeństwa. Albo jedno i drugie, jeśli masz taką możliwość i miejsce.
  6. Zabawki i akcesoria – zabierz ulubione zabawki i akcesoria Twojego pupila, które pomogą mu się zrelaksować i zająć w nowym miejscu. Sprawdzone i bezpieczne w użytkowaniu. Nie pozostawiaj psa z zabawkami bez dozoru. Nawet jeśli tego wcześniej nie robił, aby wyładować emocje może je pogryźć i zjeść. Zapas zabawek i kocyków uważamy za niezbędny, możesz przygotować jakąś nową zabawkę, której pies jeszcze nie zna.
  7. Jedzenie – zapakuj wystarczającą ilość jedzenia i przysmaków na całą podróż. My zabieramy zwykle na kilka dni więcej, aby mieć zapas w razie nieplanowanego przedłużenia podróży lub innych niespodziewanych przypadków.
  8. Higiena – nie zapomnij o workach na odchody dla psa. Pamiętaj, aby zawsze sprzątać po swoim pupilu! Zabierz płyn do czyszczenia uszu czy oczu, jeśli Twój pies tego potrzebuje. W podróży wygodnym rozwiązaniem są nawilżane chusteczki lub nasączane płynem jednorazowe nakładki na palec. Może się przydać także szampon, jeśli Twój pies eksploruje teren i okoliczne kałuże z naprawdę dużym zaangażowaniem.
  9. Miejsce dla psa – przygotuj w kamperze miejsce dla swojego pupila, gdzie będzie się czuł bezpiecznie, a w trakcie podróży nie będzie mógł się przemieszczać i przeszkadzać kierowcy podczas jazdy.
  10. Nosidełko dla psa może okazać się niezbędne dla małych psów, zwłaszcza jeśli w planach masz długie wędrówki.

Wybór miejsca podróży

Branża turystyczna staje się coraz bardziej przyjazna dla zwierząt. Podróżując kamperem masz jeszcze więcej możliwości, aby spędzać czas ze swoim psem. Warto również zwrócić uwagę, że z psem i kamperem możemy przeprawić się także promem, co otwiera wiele nowych kierunków.
Jeśli celem jest inny kraj, sprawdź, jakie zasady obowiązują tam odnośnie przewozu i pobytu psów.
Standardowo zwykle trzeba mieć paszport dla psa, pies musi być zaczipowany, odrobaczony i zaszczepiony, w niektórych krajach z odpowiednim wyprzedzeniem. Poznaj też przepisy obowiązujące w państwach ościennych, podróże kamperem mają to do siebie, że w trakcie plany mogą ulec zmianie lub być stosunkowo elastyczne. Przygotuj na to nie tylko siebie, ale też Twojego psa. Inne przepisy mogą obowiązywać w krajach Unii Europejskiej, inne w krajach strefy Schengen.
Wybierz i zarezerwuj miejsce na kempingu, ustalając wcześniej, czy psy są tam mile widziane i jaka jest opłata dodatkowa za pobyt psa. Warto sprawdzić regulamin danego ośrodka .

My zwykle nie rezerwujemy z wyprzedzeniem, gdyż nie określamy dokładnie jakiego dnia gdzie będziemy, tylko w przybliżeniu. Warto więc sprawdzić w okolicy, gdzie zamierzamy nocować, 2-3 różne kempingi, aby mieć alternatywę, jeśli nie będzie miejsc. W sezonie można to uznać wręcz za normę, że w najbardziej obleganych kempingach trudno jest o miejsce bez rezerwacji.

Podróż kamperem

Planując trasę, zadbaj o regularne przerwy, aby Twój pies mógł się rozprostować i napić wody. Wybierając się w dłuższą trasę, my zwykle zatrzymujemy się co około 3 godziny. Jest to komfortowe zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i dla psa. Może wówczas napić się wody, pobiegać, zmienić pozycję i odpocząć. Wtedy jest czas na krótki spacer na smyczy i ewentualnie lekki posiłek. Wypracowaliśmy to na podstawie własnych doświadczeń i potrzeb naszych zwierząt. Jedna z najdłuższych tras podczas jednego wyjazdu obejmowała niemal 6000 km w ciągu miesiąca, co pozwoliło nam dokładnie poznać zachowanie naszych zwierząt podczas podróży.
Potrzeby Twojego psa i Twoje mogą być inne. Obserwuj go, być może wypracujecie inne, własne zasady.

Karmienie psa podczas caravaningu

Na czas kamperowania zwykle lekko modyfikujemy pory i ilości posiłków. Zależy nam, aby pies jadł częściej i małymi porcjami, by nie obciążać jego żołądka i nie doprowadzić do mdłości czy wymiotów w trakcie jazdy. Psy przyzwyczajone do wyjazdów kamperem bardzo łatwo i szybko przestawiają się na taki tryb. Zabieramy też ze sobą smakołyki, które pies lubi, zwykle małe i poręczne smakołyki treningowe oraz zapas gryzaków na dłuższe zajęcie lub rozładowanie emocji.

Rodzaj jedzenia, jakie zabieramy ze sobą musi spełniać dwie podstawowe funkcje: być psu znany i nie powodować atrakcji żołądkowych oraz być łatwy i szybki w przygotowaniu i podaniu. Podczas wyjazdu nie wprowadzamy nowej diety. W naszym przypadku jest to najczęściej mięso w puszkach i suszone warzywa oraz olej i niezbędne suplementy, jakie pies akurat dostaje.
No, może jeszcze jedna ważna rzecz: jedzenie musi być łatwe w spakowaniu i przewożeniu. Dlatego wybieramy zwykle mniejsze puszki, aby nie przechowywać otwartych. W podróży przy niedużej lodówce w kamperze nie jest to zbyt wygodne.

Pozostawianie psa w kamperze

Kamper, jak każdy samochód bardzo szybko się nagrzewa podczas wysokich temperatur na postoju. Pamiętaj, że nawet parkując w cieniu i uchylając okno, temperatura w kamperze może szybko wzrosnąć do niebezpiecznych wartości. Wiele kamperów jest wyposażonych w klimatyzację, która działa podczas jazdy, jak i postoju. Właśnie takie rozwiązania polecamy najbardziej podczas podróżowania z psem. To zapewni mu bezpieczeństwo podczas postojów i nie narazi na przegrzanie, udar, czy nawet śmierć w wyniku zbyt wysokich temperatur.
W chłodne dni natomiast ważna jest odpowiednia izolacja i zastosowanie rozwiązań, które mogą pomóc w utrzymaniu ciepła wewnątrz kampera. Idealnie, gdy kamper posiada niezależne ogrzewanie postojowe, wówczas w chłodniejszych miesiącach nie trzeba się obawiać o wychłodzenie.

Jeśli musisz zostawić psa samego w kamperze choćby na moment, np. podczas zakupów, czy załatwiania formalności na kempingu, upewnij się, czy klimatyzacja jest włączona i działa prawidłowo.

Można także umieścić na kamperze w widocznym miejscu kartkę z informacją w języku polskim i angielskim: 

Pies w środku – działa klimatyzacja. Nie wybijaj szyby!
Dog inside – air conditioning is on. Don’t break the window!

Kampery są naszymi „małymi domami” i jeśli zdarzy się, że pies zostanie w nim sam choćby na moment, musisz zadbać o jego bezpieczeństwo, zapewnić dobrostan i komfort pobytu i przewidzieć ewentualne skutki.

Poza wyjątkowymi sytuacjami, zawsze zabierajmy psa ze sobą i nie pozostawiajmy na dłużej w kamperze bez opieki. Jeśli się czegoś wystraszy, zacznie szczekać lub wyć, ktoś z zewnątrz także może zechcieć go uwolnić, podczas czego może dojść do ucieczki lub zranienia psa. Dodatkowo hałas, który pies wywołuje wpływa niekorzystnie na wypoczynek innych osób znajdujących się w pobliżu. Jeśli kamper z psem jest pozostawiony na kempingu, zwykle wiadomo, że podróżujemy z psem i może być w środku, ale gdy zostanie w innych miejscach, np. na zewnętrznym parkingu, osoby postronne tego nie wiedzą. Może to powodować niebezpieczne dla psa sytuacje.

Strefy zakazane dla psa

Niektóre miejsca w kamperze mogą być niebezpieczne dla psa, na przykład część kuchenna podczas przygotowywania posiłków albo miejsce tuż przy kierowcy, w okolicy przedniej szyby, czy nawet na kolanach pasażera z przodu.
Nie zachęcajmy psa do przebywania w tych częściach kampera, dla jego i naszego bezpieczeństwa. Warto wyznaczyć pewne strefy jako “wolne od zwierząt” i zapewnić psu własne, bezpieczne miejsce z ulubionymi zabawkami czy legowiskiem.
Tak jak w domu, uważaj na ludzkie jedzenie i Twojego psa. W kamperze jest niewiele miejsca, ale nadal musisz ustalić pewne granice, w których pozwolisz swojemu psu swobodnie się poruszać.

Nie mamy na myśli wykluczania Twojego psa z życia kamperowego – wręcz przeciwnie, kierujemy się wyłącznie troską i bezpieczeństwem.

Miejsce do zabawy podczas postoju

Psy, podobnie jak ludzie, potrzebują aktywności. Zwłaszcza, jeśli podczas podróży ten ruch w sposób oczywisty jest ograniczony. Jeśli masz możliwość, zorganizuj dla swojego psa mały wybieg czy miejsce do zabawy na świeżym powietrzu. Bardzo sprawdzają się maty węchowe, lickimaty, zajmują mało miejsca i są lekkie, a mogą zapewnić psu zajęcie i zabawę przez dłuższy czas.
Podczas naszych podróży widzieliśmy też lekkie przenośne ogrodzenia dla zwierząt, oraz niewielkie namioty, które można łatwo rozstawić i złożyć.

Zasady na kempingu i podczas wypoczynku

Niektóre kempingi nie pozwalają zostawiać zwierząt bez opieki, ponieważ mogą one zakłócać spokój innych wypoczywających. Dlatego musisz mieć plan, jak zadbać o swojego psa, jeśli zamierzasz odwiedzić lokalne atrakcje lub uczestniczyć w wydarzeniu, które nie jest przyjazne dla psów.
Sprawdź miejsca, które planujesz odwiedzić, aby dowiedzieć się o wszelkich zasadach kempingowych lub ograniczeniach. Warto też sprawdzić w czasie wakacji i w sezonie, ponieważ te ograniczenia mogą się zmieniać sezonowo.
Gdziekolwiek wyruszysz, pamiętaj, aby przestrzegać zasad i przepisów oraz dbać o innych wypoczywających, nie pozwalając swojemu psu dominować w przestrzeni lub stawać się uciążliwym. Minimalizuj wszelkie szczekanie i zachowania antyspołeczne. Zawsze kontroluj swojego psa, trzymaj na smyczy, zarówno dla jego bezpieczeństwa, jak i dla bezpieczeństwa innych psów, osób wokół niego oraz miejscowej fauny. Bez względu na wielkość Twojego psa, rasę oraz tego czy jest po szkoleniach, czy nie. Nie bądź jednym z tych właścicieli, który z daleka krzyczy: „mój piesek nie gryzie” i puszcza go swobodnie.
Natychmiast sprzątaj po swoim psie.
Kempingi mają określone zasady i przepisy, których Ty, jako właściciel zwierzęcia, będziesz musiał przestrzegać podczas pobytu. Zwykle obejmują takie rzeczy jak:

  • ilość zwierząt, które możesz ze sobą zabrać,
  • czasem zakazują pobytu dla określonych ras psów,
  • trzymanie ich na smyczy,
  • zasady sprzątania po nich,
  • wskazanie miejsca do kąpieli i mycia psów lub ich zakazywanie,
  • pozostawianie zwierząt bez opieki na miejscu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim i różne porady

W kamperze jest mało miejsca, przez co, aby zachować porządek, najlepiej odkładać rzeczy na bieżąco. Porzucone w różnych przypadkowych miejscach przedmioty mogą być niebezpieczne dla Twojego psa.
Linka, a nawet dwie, o długości 5-10 m pomogą kontrolować Twojego psa i dadzą mu swobodę w eksploracji zewnętrznego terenu.
Posiadanie w kamperze czujnika gazu, wychwytującego ulatniający się gaz i narkogazy, które ktoś mógłby wpuścić z zewnątrz, również jest elementem zwiększającym bezpieczeństwo.
GPS pozwalający na zlokalizowanie kampera pomoże w ustaleniu miejsca jego pobytu, gdyby przepadł bez wieści z Twoim psem w środku.
Adresówka – wiemy, że już o tym pisaliśmy wcześniej, ale chcemy uświadomić, jak bardzo jest ważna. Ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał, jest zgubienie swojego psa, zwłaszcza w miejscu, którego nie zna!
Nie zostawiaj wody w misce w miejscach, gdzie często przechodzisz, ustaw miskę z boku, aby trudniej było ją rozlać czy kopnąć niechcący.
Lokalizacja
– warto udostępnić swoim bliskim lokalizację podczas podróży kamperem, by ktoś zawsze wiedział, gdzie się znajdujecie i mógł wskazać Twoją bieżącą lub ostatnią lokalizację, na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.

Powrót do domu

Końcówka urlopu i powrót to nie jest to, z czego cieszymy się najbardziej, ale Twój pies również może odczuwać stres związany z powrotem do codzienności. Zadbaj o to, aby podróż powrotna była równie komfortowa i bezpieczna jak ta podczas wyjazdu.
Po powrocie daj psu czas na przyzwyczajenie się do domu i kolejnej zmiany miejsca, pomału wprowadzaj nową, choć znaną rutynę, nie narażając psa na stres.

Podsumowanie

Wakacje z psem mogą być wspaniałym doświadczeniem, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj o komforcie i bezpieczeństwie swojego zwierzaka, a wspólnie spędzony czas na pewno zostanie w Waszej pamięci na długo. Takie wyjazdy wspaniale wzmacniają i budują więź pomiędzy Wami i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Na pewno podczas wyjazdów zrobicie sporo zdjęć, które niejeden raz zachęcą do wspominania miłych chwil.

Każdy kolejny wyjazd to większe przyzwyczajenie psa i spokojniejsze reakcje na zmiany. Nasze psy czują się w kamperze równie dobrze jak w domu, spokojnie śpią i chętnie w nim z nami przebywają. Jeśli otworzymy na chwilę kampera bez planu wyjazdu, nasze psy są w nim pierwsze, zajmują swoje miejsca w oczekiwaniu na wyjazd.

Pamiętaj, że Ty znasz swojego psa najlepiej, więc dostosuj nasze wskazówki do indywidualnych potrzeb Twojego psa. Bezpiecznej podróży!

Przygotowaliśmy checklistę, aby pomóc Ci zacząć. To nie jest wyczerpująca lista, ale da ci wskazówki, którymi możesz się kierować. Możesz ją pobrać za darmo.

O Autorce:

Katarzyna Tomasik
Aromaterapeutka, miłośniczka psów i kotów. Kocha życie, podróże i vanlife.

Scroll to top