Aromaterapia bezpieczna dla dzieci

Rozpoczynając swoją przygodę z aromaterapią, poszukujemy różnych zaleceń, receptur i sposobów jej stosowania z wielu dostępnych źródeł. Bardzo ważne jest, by wiedzieć, że w większości te receptury przeznaczone są dla zdrowych dorosłych. Bardzo mało z nich odnosi się do bezpiecznego dawkowania aromaterapii dla dzieci.

Czy dzieci mogą stosować aromaterapię?

Przede wszystkim należy  pamiętać, że w przypadku aromaterapii dziecko to nie jest mały dorosły i nie wystarczy tylko odpowiednio zmniejszyć dawki. Trzeba ją dostosować do wieku i wielkości dziecka. Stosunkowo niewielkie narządy wewnętrzne dziecka nie są w stanie metabolizować olejków eteryczny w taki sposób, jak czyni to organizm dorosłego człowieka. Ponadto wiele olejków eterycznych w ogóle nie powinno być stosowanych u dzieci. Ewentualnie można stosować je po osiągnięciu określonego wieku, a co za tym idzie wielkości dziecka!

Najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać, oprócz dawek, to rozcieńczanie olejków eterycznych.  Olejki eteryczne, jak i ich mieszanki zawsze muszą być stosowane w znacznie niższych stężeniach niż w przypadku stosowania ich przez osoby dorosłe.

Bezpieczne dawki dla dzieci

Aromaterapeuci mogą wskazywać różne stężenia olejków odpowiednie bezpieczne dla dzieci. Dlatego najlepiej odwołać się do rekomendacji wybitnych znawców tej dziedzinie i trzymać się dawek opisanych przez Roberta Tisseranda i Rodney’a Younga w książce “Essential Oil  Safety”.  Również oni, mając ogromne doświadczenie oraz wiedzę z zakresu aromaterapii, zastrzegają w swoich recepturach, że stężenia należy traktować jako pomocne sugestie, a nie bezwzględne zasady. Zarówno stan zdrowia jak i konkretne stosowanie olejku eterycznego są również ważnymi czynnikami. Zawsze należy też pamiętać o indywidualnych upodobaniach i odbiorze zapachów poprzez tych, dla których mają być stosowane.

O Autorce:
Katarzyna Tomasik
aromaterapeutka

Jest aktywną członkinią Polskiego Towarzystwa Aromaterapeutycznego. Ukończyła liczne kursy z zakresu aromaterapii klinicznej, w tym te prowadzone przez renomowanych ekspertów takich jak Anna Bobek. Brała udział w kursach, szkoleniach i konferencjach, w tym organizowanych przez Instytut Roberta Tisseranda oraz Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
Jej pasją jest nieustanne pogłębianie wiedzy w dziedzinie aromaterapii, co przejawia się w zamiłowaniu do lektur, badań i artykułów dotyczących zastosowania aromaterapii zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Dzięki temu opracowuje własne, skuteczne receptury. Prowadzi terapie indywidualne, dostosowując mieszanki aromaterapeutyczne do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Scroll to top